Podstránky fotografie

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Sport a turistika

Sport a turistika

Vzhledem ke své poloze v západní části Krušných hor je Bublava historicky známá provozem zimních sportů. Ale samozřejmě zde fungoval i letní sport, organizovaně to byl zejména fotbal. Dnes už bohužel po fotbale zbyly jen prázdné kabiny a zarůstající hřiště. Doufáme, že se toto sportoviště v budoucnu podaří opravit do provozuschopného stavu a třeba se najde parta sportovních nadšenců, která zde bude fungovat. V dnešní době se výchově sportovců věnuje spolek Ski klub Bublava z. s.

Historie zimních sportů

Zimní sporty zde mají více než 100 letou tradici na české i německé straně Krušných hor. První známé zimní hry se zde konaly již v roce 1914 a organizoval je tehdejší tělovýchovný spolek Lassalia Schwaderbach. Soutěžilo se hned ve třech disciplínách, kterými byly skok, běh a sjezd na lyžích.

Bližší informace o tehdejších sportovních aktivitách se podařilo sepsat předsedovi místního Ski klubu Bublava Zdeňkovi Fridrichovi:

Skoky probíhaly na ze sněhu vytvořeném můstku na svahu Bleibergu na kterém se dosahovalo délky až 18 m, což dnes vzbuzuje úsměv, ale v té době to byl opravdu let. Sjezd byl proveden z vrcholu Aschbergu a vedl po loukách a mezi chalupami do údolí směrem ke Stříbrné. V okolí Bublavy a Aschbergu byla vytyčena trať délky cca 15 km na které proběhl běžecký závod. Podle informací, které vyšly v tehdejších novinách se her zúčastnilo 96 sportovců, kteří většinou soutěžily ve všech disciplínách. Bohužel se nám nepodařilo získat informace o vítězích v jednotlivých disciplínách. Domnívám se, že to s odstupem času není až tak podstatné. Co však podstatné je, že od těchto her začala éra zimních sportů v této horské obci.

Během následujících let se vychovalo v Bublavě mnoho výrazných závodníků, kteří dosáhli na republikovou a světovou úroveň. Převážně se jednalo o sdruženáře, běžce a skokany. S počátky lyžování v Bublavě jsou spojena hlavně jména závodníka Antona Riedla a jeho bratra Josefa Riedla, který v obci lyže vyráběl, a spolu s bratrem výrazně vylepšili vázání těchto lyží pro sportovní účely. Ve dvacátých a třicátých letech vzniklo mnoho významných sportovců v obci, které nelze všechny jmenovat. Dalo by se říci, že v každé chalupě a rodině byl někdo, kdo se tomuto sportu věnoval.

K nejvýraznějším osobnostem však patřili v třicátých letech běžci a sdruženáři Adolf Bleidl a Ewald Scherbaum, kteří se pohybovali na předních místech v Československu a Sasku. Největších úspěchů však dosáhl Alfred Steinmüller, který byl dvojnásobným mistrem republiky ve skocích v letech 1936 a 1937. Tento rodák z Bublavy byl také jediným sportovcem z obce, který se účastnil Olympijských her a to v roce 1936 v  Garmisch-Paternkirchenu. Jeho medailové ambice však přerušil pád a zranění při tréninku. Olympijské zlato získal jeho přítel Birger Ruud, který v těchto letech několikrát navštívil Bublavu, kde se účastnil tréninků a závodů. Birger Ruud byl dvojnásobný Olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa. Na olympijských hrách 1948 získal jeho poslední cenný kov- stříbrnou  medaili. 

Bohužel tento strmý rozvoj zimního sportu v obci přerušila šílená doba mezi lety 1939 až 1989, která rozvoj zimního sportu v pohraničí absolutně přerušila. Různé pokusy o znovuoživení se zatím neprosadily. Je na nás a dalších generacích sportovců opět pozvednou povědomí lyžařů z Bublavy (Schwaderbachu) opět na světovou úroveň.

Skoky na lyžích v Bublavě

Na počest těch prvních zimních sportovních her a všech bublavských lyžařských závodníků za uplynulých sto let uspořádal Ski klub Bublava závod v běhu na historických lyžích v sobotu 15. 2. 2014. Na tomto závodě si mohli všichni vyzkoušet, jak náročné to před sto lety bylo závodit. S touto tradicí pokračujeme dodnes a Aschberglauf se tak stal jednou z důležitých přeshraničních sportovních akcí konaných na Bublavě a Aschbergu.

Závod v běhu na historických lyžích

Zimní sezóna

Sjezdové lyžování

Příznivci sjezdového lyžování si mohou užít v místním moderním Ski centru Bublava (www.bublava.cz). Areál nabízí všechny standardní služby a je vhodný zejména pro rodiny s dětmi.

Běžecké lyžování

Bublava a okolí je díky své poloze místo s velmi solidní nabídkou tras pro běžecké lyžování na české i německé straně Krušných hor. Česká strana nabízí na Bublavě a v okolí 30-40 km strojově upravovaných běžeckých tras. Začíná zde Krušnohorská magistrála vedoucí přes Rolavu, Jelení, Horní Blatnou na Boží Dar (www.krusnehoryaktivne.cz). Na německé straně je k dispozici cca 100 km běžeckých tras (www.kammloipe.de). O úpravu místních běžeckých tras se stará První Krušnohorská o.p.s. ve spolupráci s Dobrovolným svazkem měst a obcí Kraslicka a obcí Bublava.

Tip: Bublavský okruh + Sonnenloipe = 5 km + 5 km okruh s přímou návazností na obec.

Skialpinismus a sněžnice

Skialpinismus a pohyb na sněžnicích se v poslední době staly velmi oblíbenými sporty. I zde je možné je provozovat ve volné přírodě, prozatím bez značených okruhů. Profily místních kopců jsou vhodné především pro začátečníky.

Tip: Výšlap na Tři skalky a následný sjezd.

Zimní turistika

I v zimní sezoně je možné využívat části značených turistických tras.

Tip: Zimní výšlap na Špičák Rájeckým údolím a kolem skalního města.

Letní sezóna

Pěší turistika

Spousta km značených turistických cest (www.mapy.cz) na české i německé straně.

Tip: Výšlap na Aschberg a zpět přes Myší díru, kolem náhonu s odskokem k bublavskému vodopádu.

Cyklistika

Spousta km značených cyklotras (www.mapy.cz) na české i německé straně pro náročné i nenáročné cyklisty.

Tip pro náročné: Bublava – Rájecké údolí – Skalní město – Fišerův pramen – Špičák – Přebuz (občerstvení) – Rolava – Jelení (občerstvení) – Hranice (CZ/DE) – Carlsfeldská přehrada, Rammelsberg, Aschberg (občerstvení), Bublava.

Skalní lezení, via feratta

Skalní město u Stříbrné, Domácí vrch.

Naučná stezka

Interaktivní naučná stezka kolem Domácího vrchu pro děti i dospělé.

Letní bobová dráha

Mühlleiten (DE) – 5 km vzdálenost od Bublavy.

Vogtland arena Klingenthal (DE)

Vyzkoušejte jaké je se postavit na můstek K120, kde se konají i závody SP ve skoku na lyžích. Vzdálenost od Bublavy 4 km.

Schneckenstein (DE)

Možnost prohlídky historického hlubinného dolu, vzdálenost od Bublavy 10 km.

Schöneck (DE)

Aquapark, trail park, lanové centrum – vzdálenost od Bublavy 20 km

Originální posezení 

Srub s bufetem Aschberg Alm s návštěvou rozhledny na Aschbergu na českoněmecké hranici.

Významná místa v mikroregionu

Bleiberg (Olověny vrch, 802 m n. m.), Kamenáč (Aschberg, 936 m n. m.) – Kolíbka, Vogtland arena, Bublavský náhon, Špičák, Vysoký kámen, Přebuz, Rolava, Jelení, Šindelová – Vysoká pec, Rotavské varhany, Jindřichovice a spousta dalších.